Będą zmiany w czynnym żalu przy przesyłaniu dokumentów do fiskusa

TEMAT NA CZASIE  Po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zmienią się przepisy dotyczące czynnego żalu w przypadku wywiązywania się przez podatników z obowiązku przesyłania deklaracji i ksiąg podatkowych. Obowiązek regularnego przesyłania tych ostatnich wprowadzą od 2022 roku przepisy zawarte w podatkowym Polskim Ładzie.

W ramach podatkowego pakietu zmian Polskiego Ładu, który trafił już do Sejmu przewidziano liczne modyfikacje przepisów dotyczących niemal wszystkich podatków, a także różnorodnych procedur. Wśród zmian znalazły się też takie, które dotyczą Kodeksu Karnego Skarbowego (KKS) i zawartej w nim instytucji tzw. czynnego żalu.

Obecnie przepisy przewidują, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Innymi słowy mechanizm ten działa tak, że jeśli przyznamy się do błędu, zgłaszając go fiskusowi i równocześnie dopłacimy brakujący podatek (razem z ewentualnymi odsetkami) i złożymy odpowiednie dokumenty, to nie można nas ukarać sankcjami karnymi z KKS. I ta regulacja nie ulegnie zmianie.

Przepis ten uzupełnia kolejna regulacja (art.16a), która jest dość lakoniczna i przewiduje wyłącznie odpowiedzialności karnej przy korektach. Stanowi ona, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu przepis ten ma być jednak bardziej rozbudowany. Ma bowiem przewidywać, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, jeżeli po jego popełnieniu została złożona organowi podatkowemu prawnie skuteczna korekta deklaracji lub księgi dotycząca obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony. Jak widać pojawiają się w tym przepisie obok deklaracji także księgi. Polski Ład wprowadzi bowiem obowiązek regularnego przesyłania ksiąg w wersji elektronicznej bezpośrednio do fiskusa.

Nowe przepisy nadal mają przewidywać, że jeżeli w związku z czynem zabronionym nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej (czyli najczęściej niedopłata podatku), przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy należność ta została uiszczona niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie wyznaczonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego. Innymi słowy, jeśli dostaniemy 7 dni na zapłatę zaległego podatku i jej nie dokonamy, to z czynnego żalu już nie skorzystamy.

Podobnie będzie, gdy przed złożeniem korekty deklaracji lub księgi wszczęto postępowanie przygotowawcze o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub ujawniono w toku toczącego się postępowania przygotowawczego to przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

 

Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/

 

POPRZEDNIO PISALIŚMY O: W 2022 roku składki niższe niż zakładano, ale i tak dużo wyższe niż obecnie Publikacje i alerty ekspertów BDO - alerty podatkowe, publikacje prawne i ważne interpretacje podatkowe - BDO