BDO W MEDIACH Udzielanie pożyczek z ZFŚS jest częstą praktyką stosowaną przez pracodawców, najczęściej na cele mieszkaniowe swoich pracowników. Należy pamiętać, aby każdorazowo brać pod uwagę kryterium socjalne, czyli pracodawca powinien kierować się sytuacją życiową, materialną i rodzinną pracownika, a wręcz od tego uzależnić jej przyznanie, oprocentowanie czy umorzenie - pisze na łamach Rzeczpospolitej Hubert Śniatała, Senior w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu.
Pożyczka polega na tym, że udzielający pożyczki (pożyczkodawca) zobowiązuje się przenieść na pożyczkobiorcę określoną ilość pieniędzy, a pożyczkobiorca dokonać w określonym czasie zwrotu pożyczonej kwoty. Umowa pożyczki zdefiniowana jest w artykule 720 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).
Należy pamiętać, że umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej, która nie jest tożsama z formą pisemną. Szczegóły w art. 77 k.c.
Dwa źródła
Pracodawca może przeznaczyć na pożyczki dla pracowników środki obrotowe lub środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS), jeżeli oczywiście posiada taki fundusz. ZFŚS to środki pieniężne gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, pozyskane z corocznego odpisu na zakładowy fundusz socjalny. ZFŚS tworzony jest na podstawie ustawy, która określa zasady tworzenia funduszu, dopuszczalne formy pomocy i sposoby rezygnacji z działalności socjalnej.
Częściej spotykam się w praktyce z pożyczkami z ZFŚS, dlatego szczegółowo zajmiemy się tym zagadnieniem.
Przeznaczenie środków z ZFŚS
Możliwość przeznaczenia środków ZFŚS na pożyczki dla pracowników wynika bezpośrednio z przepisów Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ustawa uzależnia przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Należy przy tym pamiętać, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinny być określone przez pracodawcę w regulaminie.
Każdorazowo musi być zawarta stosowna umowa między pracodawcą a osobą korzystającą ze wsparcia. Umowa precyzuje ogólne ramy udzielania pożyczek zawarte w regulaminie ZFŚS. Powinna być w niej wskazana kwota udzielonej pożyczki, sposób spłaty, okres, na jaki pieniądze zostały pożyczone oraz cel, na jaki muszą zostać wykorzystane.
Cały artykuł został opublikowany w Rzeczpospolitej z 20 stycznia 2021 r., str. H4