TEMAT NA CZASIE Ministerstwo Finansów poinformowało, że termin złożenia sprawozdania z realizacji APA (formularz APA-C) ulega zmianie z uwagi na wydłużenie terminu złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - CIT-8.
Zgodnie z przepisami ustawy z 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2200), podatnicy, dla których wydano uprzednie porozumienie cenowe (APA), składają Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie (formularz APA-C) o realizacji tego porozumienia za każdy rok podatkowy objęty uprzednim porozumieniem cenowym, w terminie właściwym dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. W normalnym trybie termin na złożenie takiej informacji mijałby zatem z końcem marca (dla podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym).
Jak przypomniało jednak Ministerstwo Finansów, termin na złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r., zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 17 marca 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 639), został wydłużony do 30 czerwca 2022 r.
W związku z tym faktem, również termin na złożenie sprawozdania z realizacji APA (formularz APA-C) z mocy prawa ulega przedłużeniu do 30 czerwca 2022 r.
APA funkcjonują w Polsce od kilkunastu lat i jak pokazują statystyki (pisaliśmy o nich na naszej stronie internetowej) cieszą się coraz większym zainteresowaniem podatników.
Zgodnie z przepisami uprzednie porozumienie to decyzja, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Porozumienie daje zatem gwarancję, że fiskus nie będzie w przyszłości kwestionował dokonywanych rozliczeń (o ile nie odbiegają od opisu ustalonego w porozumieniu). Decyzje takie wydaje na wniosek podatnika (podmiotu powiązanego) Szef Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS). Okres obowiązywania uprzedniego porozumienia cenowego nie może być dłuższy niż 5 lat podatkowych.
Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania dotyczące cen transferowych zapraszamy do kontaktu z Joanną Pasymowską, doświadczonym starszym menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO: https://www.bdo.pl/pl-pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/ceny-transferowe
Więcej na Instagramie BDO Poland: https://www.instagram.com/bdo_poland/
POPRZEDNIO PISALIŚMY O: Informację ORD-U nadal trzeba złożyć do 31 marca Informację ORD-U nadal trzeba złożyć do 31 marca - BDO
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymać aktualności i publikacje BDO
Please fill out the following form to access the download.